Salt Lake City, UT

This season sponsored by Summit Racing Equipment

News

 

40th Annual Parts Plus AutoRama

South Towne Expo Center

March 21-23, 2014

*Red text denotes categories winners qualify for points

The Insider

Wade Hugoe Woodscross, UT 1935 Chevrolet Rat Rad Truck

Go Baby Go

Mark Brough Riverton, UT 1927 Ford Roaster Pickup Hot Rod

Out Of The Box

Tim Elmer Layton, UT 1934 Ford 40

Classy Chassis

J. Richins Sandy, UT 1930 Ford Model A

Suede Award

Darren Creek Bountiful, UT 1931 Ford Model A Pickup

Master Builder Award

Rex Marshall West Bountiful, UT 1956 Chevrolet Bel-Air

Old School Rods Award

Mark Brough Riverton, UT 1927 Ford Roaster Pickup Hot Rod

Don Palfreyman

Doug Major Taylorsville, UT 1931 Ford Coupe

Utah’s Top Ten

Ruth & Harold Wiley South Jordan, UT 1939 Buick 4-Door
John Stevens Murray, UT 1953 Ford Truck
John Walker Riverton, UT 1965 Ford Galaxie
Jay Page Riverton, UT 1963 Ford Falcon Wagon
Scott Burton Draper, UT 1934 Ford
Chris Anderton Rosevelt, UT 1969 Ford Bronco
Lane Meyers Salt Lake City, UT 1955 Chevrolet 210 Post
Gary Holyoak Cedar City, UT 1955 Chevrolet Bel-Air
Kim & Shauna Tomlinson Lindon, UT 1949 Chevrolet Truck
Van Bohne South Jordan, UT 1970 Dodge Challenger

Utah’s Finest

Ruth & Harold Wiley South Jordan, UT 1939 Buick 4-Door

Wasatch Cup

Gil Losi Murrjeta, CA 1961 Chevrolet Impala

CASI Cup

Kenny Seresun Sedona, AZ 1934 Ford Sedan

Outstanding Custom

Terry Rindlesbaker Bancroft, ID 1955 Chevrolet Bel-Air 2-Door

Outstanding Sports/Sport Compact

Rex Marshall West Bountiful, UT 1973 Ford Pantera

Outstanding Full/Radical/Handbuilt Custom

Gary Holyoak Cedar City, UT 1955 Chevrolet Bel-Air

Outstanding Truck

Steve Novelli Heber City, UT 1957 Chevrolet 3100

Outstanding Full/Radical/Handbuilt Truck

Chris Anderton Roosevelt, UT 1953 Chevrolet

Outstanding Competition

Jack Harris Morgan, UT Dragster

Outstanding Street Rod

Scott Burton Draper, UT 1934 Ford

Outstanding Custom Rod

Ruth & Harold Wiley South Jordan, UT 1939 Buick 4-Door

Outstanding Street Machine

Derik Ekins Stansbury Park, UT 1971 Dodge Challenger

Outstanding Restored

Bill Larsen (Unavailable) 1967 Ford Mustang

Best Restored

Timbre & Heidi Wolfe Garden City, ID 1970 Ford Mustang Boss 429

Best Rod

Jack Ketlinski Merridian, ID 1947 Cadillac

Best Street Machine Comp

Gil Losi Murrjeta, CA 1961 Chevrolet Impala

Best Truck

John Stevens Murray, UT 1953 Ford Truck

Best Custom

Ron Mies Lead, SD 1965 Pontiac GTO

Outstanding Individual Display

Gil Losi Murrjeta, CA 1961 Chevrolet Impala
Bob Romney West Jordan, UT 1933 Ford Coupe
Kenny Seresun Sedona, AZ 1934 Ford Sedan
Matt Smith West Valley City, UT 1961 Chevrolet Impala Convertible
Gary Holyoak Cedar City, UT 1955 Chevrolet Bel-Air
Ron Mies Lead, SD 1965 Pontiac GTO
Jack Ketlinski Merridian, ID 1947 Cadillac
Timbre & Heidi Wolfe Garden City, ID 1970 Ford Mustang Boss 429

Outstanding 10X20 Display

Bob Sedgwick Kearns, UT 1998 Harley Davidson Sportster

Outstanding Non-Electrical Display

Lee & Ruth Anderson South Jordan, UT 1955 Chevrolet 210

Outstanding Detail

Ruth & Harold Wiley South Jordan, UT 1939 Buick 4-Door

Outstanding Engineered

Stan Ware West Jordan, UT 2013 Off Road Rock Crawler

Outstanding Undercarriage

Kenny Seresun Sedona, AZ 1934 Ford Sedan

Outstanding Paint

Jerry Logan (Unavailable) 1932 Ford
Gary Holyoak Cedar City, UT 1955 Chevrolet Bel-Air
Scott Burton Draper, UT 1934 Ford
Lane Meyers Salt Lake City, UT 1955 Chevrolet 210 Post
Kenny Seresun Sedona, AZ 1934 Ford Sedan

Outstanding Use Of Color Design

Jay Page Riverton, UT 1963 Ford Falcon Wagon

Outstanding Bike Paint

Brent Dockery Layton, UT 2009 Harley Davidson Street Glide

Outstanding Engine – Custom

John Walker Riverton, UT 1965 Ford Galaxie

Outstanding Engine Street Machine Comp

Derik Ekins Stansbury Park, UT 1971 Dodge Challenger

Outstanding Engine-Rod

Scott Burton Draper, UT 1934 Ford

Outstanding Engine – Truck

Steve Novelli Heber City, UT 1957 Chevrolet 3100

Outstanding Engine – Restored

Paul Phillips (Unavailable) 1967 Plymouth Belvedere GTX

Outstanding Engine – Bike

Jerry Adams Sandy, UT 2010 Custom

Outstanding Interior – Custom

Gary Holyoak Cedar City, UT 1955 Chevrolet Bel-Air

Outstanding Interior – Street Machine Comp

Derik Ekins Stansbury Park, UT 1971 Dodge Challenger

Outstanding Interior – Rod

Scott Burton Draper, UT 1934 Ford

Outstanding Interior – Truck

Brent Dockery Layton, UT 1954 Ford F100 Pickup

Outstanding Interior – Restored

Bill Larsen (Unavailable) 1967 Ford Mustang

Outstanding Bike

Jerry Adams Sandy, UT 2010 Custom

Best Bike

Bob Sedgwick Kearns, UT 1998 Harley Davidson Sportster

Rising Star

Colby Umphry Sandy, UT 1932 Ford High Boy

Rising Star – Paint

Nicholas Pepe North Ogden, UT 1987 Honda ATV

Rising Star – Engine

Hayley Jensen Bountiful, UT 1979 Chevrolet El Camino

Rising Star – Interior

Colby Umphrey Sandy, UT 1970 Chevrolet Camaro

Rising Star – Display

Braxton Jackson Riverton, UT 2008 Honda Ruckus

ISCA Street Achievement – Paint

Ferril Davis Taylorsville, UT 1937 Ford Convertible

ISCA Street Achievement – Interior

Dennis Cleverly West Haven, UT 1932 Ford 3-Window Coupe

ISCA Street Achievement – Engine

Steve Cox Bluffdale, UT 1967 Chevrolet RS/SS Camaro

ISCA Street Achievement – Traditional Vehicle

Mickey Ellis West Point, UT 1932 Ford 3-Window Coupe

ISCA Street Achievement – Modern Muscle

David Heiner Riverton, UT 2006 Dodge Charger

ISCA Street Achievement – Truck

Kim & Shauna Tomlinson Lindon, UT 1949 Chevrolet Truck

ISCA Street Achievement – Rod

Dick Webb Salt Lake City, UT 1937 Ford 5Window Coupe

ISCA Street Achievement – Custom / Sports

Jerry Logan Hillsboro, OR 1950 Chevrolet Coupe

ISCA Street Achievement – Restored

Richard Tabish South Jordan, UT 1969 Pontiac GTO Judge

ISCA Street Achievement – Best Street

Jerry Logan (Unavailable) 1932 Ford

Outstanding Club Award

Utah Transport Association Salt Lake City, UT
N.U.M.O.A Salt Lake City, UT

Best Club Award

Stags Car Club Salt Lake City, UT

Outstanding Club Award

Utah Transport Association Salt Lake City, UT
N.U.M.O.A Salt Lake City, UT

Best Club Award

Stags Car Club Salt Lake City, UT

Outstanding Club Award

Utah Transport Association Salt Lake City, UT
N.U.M.O.A Salt Lake City, UT

Best Club Award

Stags Car Club Salt Lake City, UT

Special Interest – Motorized

3rd Brady Hickson West Valley City, UT 1973 Dodge Challenger
2nd Kevin Johnson South Jordan, UT 1934 Ford Sedan
1st Justin Semideni Salt Lake City, UT 1934 Dodge Chassis

Special Interest – Non-Motorized

1st Hudson Beck West Haven, UT 1932 Ford Stollcar

Scooters

2nd Shaun Jackson Riverton, UT 2007 Honda Ruckus
1st Braxton Jackson Riverton, UT 2008 Honda Ruckus

Restored Bicycle

Class Bruce Hart Layton, UT 1972 Schwinn Stingray
Class Brody Myrup Midvale, UT 1965 Schwinn Stingray J-33
Class Bruce Hart Layton, UT 1968 Schwinn Stingray
Class Gloria Kroon West Jordan, UT 1970 Union “Bike” Made In Holland
3rd Jessica Schow Sandy, UT 1972 Schwinn Fast Back
2nd Ashley Schow Sandy, UT 1968 Schwinn Fast Back
1st Sarah Schow Sandy, UT 1968 Schwinn Orange Krate

Custom Bicycle

3rd Andrew Bloomfield Cottonwood Heights, UT 2009 GHP Bike 20″
2nd Ray Bloomfield Cottonwood Heights, UT 2013 BMX Bike Yarder
1st Royce Beck West Haven, UT 2011 Schwinn Bicycle

Quarter Midget

Class Robby Conner West Jordan, UT 2014 Nervo Body Model Griz
3rd James Lythall West Jordan, UT 2002 GT American Quarter Midget
2nd James Lythall West Jordan, UT 2000 Quarter Midget GT American
1st Robby Conner West Jordan, UT 2008 Fiser Quarter Midget

Jr. Dragster

1st Jessica Selig Sandy, UT 1994 Jegs Junior Dragster

Quad

1st Nicholas Pepe North Ogden, UT 1987 Honda ATV

Custom Convertible 1953-1963

Class Jay & Vickie Kresie Providence, UT 1953 Plymouth 2-Door Convertible
Class Kelly Davis Riverton, UT 1963 Chevrolet Ii Convertivle
3rd Eric Bergeson Salt Lake City, UT 1964 Lincoln Convertible
2nd Tim Lemansney South Jordanb, UT 1962 Chevrolet Chevy II 400 Convertible
1st Jerry Smith Pleasant Grove, UT 1957 Oldsmobile Convertible

Custom Convertible 1965-1998

Class Diane McCarty Magna, UT 1965 Ford Galaxie
3rd Barr Carlisle Salt Lake City, UT 1970 Ford Mustang
2nd Lezli Dickensen Tooele, UT 1998 Ford GT Convertible
1st Steve Moffitt Taylorsville, UT 1967 Chevrolet Impala

Custom Convertible – Mild

1st Jon Wilhelm Sandy, UT 1964 Ford Mustang

Custom Convertible – Semi

3rd Bruce Griego Clearfield, UT 1956 Chevrolet Bel-Air Convertible
2nd John Wilhelm Sandy, UT 1966 Ford Mustang Retractible
1st John Walker Riverton, UT 1965 Ford Galaxie

Custom Convertible – Full

1st Kent Prows Draper, UT 1967 Ford Mustang Convertible

Custom Wagon

3rd Frank And Marcie Harvey Fruit Heights, UT 1956 Chevrolet Nomad
2nd David Elmer Sandy, UT 1968 Malibu Wagon
1st Steve Weller Cottonwood Heights, UT 1956 Ford Woody Wagon

Custom Wagon – Full

1st Jay Page Riverton, UT 1963 Ford Falcon Wagon

Conservative Hardtop – 1949-1954

2nd Brent Jex Ogden, UT 1949 Ford Club
1st Corey Smith Kearns, UT 1950 Mercury 4-Door

Conservative Hardtop – 1955-1959

Class Michael Graham West Jordan, UT 1957 Chevrolet Bel-Air
Class Rick Zollinger Nibly, UT 1957 Chevrolet Bel-Air
Class Ted Sharp South Jordan, UT 1955 Ford Crown Victoria
Class Gerry Christensen Murray, UT 1957 Chevrolet Bel-Air
Class Stan Lawrance Murray, UT 1957 Ford Fairlane 500 2-Door Hardtop
3rd Lee Gibbons West Valley City, UT 1958 Chevrolet Bel-Air
2nd Lee & Ruth Anderson South Jordan, UT 1955 Chevrolet 210
1st Bob Bahl Layton, UT 1956 Chevrolet 2-Door Sedan 210

Conservative Hardtop – 1960-1964

Class John Henrie Blufffdale, UT 1963 Lincoln Continental
Class Brandon Peterson Salt Lake City, UT 1963 Ford Fairlane 500
Class Donnie Hall Tooele, UT 1963 Pontiac Grand Prix
3rd Troy & Lezlee Kehl Herriman, UT 1963 Chevrolet Impala
2nd Beannie & John Riddle Salt Lake City, UT 1964 Ford 2-Door Coupe
1st Phil Munoa Provo, UT 1964 Plymouth Fury

Conservative Hardtop – 1965-1967

Class Dennis Ellis Roy, UT 1967 Plymouth Barracuda
Class Chris Micheli Wells, NV 1966 Chevrolet Chevelle
Class Kurt Olsen Sandy, UT 1967 Ford Mustang
Class Nick Hennefer West Point, UT 1967 Oldsmobile 442
3rd Dewey Waller West Haven, UT 1966 Chevrolet Malibu
2nd John & Laurie Dino Draper, UT 1967 Chevrolet Chevelle
1st Carl Brace Riverton, UT 1966 Chevrolet Chevelle SS

Conservative Hardtop – 1968-1969

Class Ron Dangerfield Salt Lake City, UT 1969 Chevrolet Camaro
Class Steve Hinkley Lehi, UT 1969 Dodge Polara
Class Rob Banks West Jordan, UT 1969 Chevrolet Camaro
3rd Brad Stone Riverton, UT 1968 Ford Mustang
2nd Donnie Hall Tooele, UT 1968 Chevrolet Camaro
1st Norm Brace Riverton, UT 1968 Chevrolet II Nova SS

Conservative Hardtop – 1970-1972

Class John Rutledge Cvca Providence, UT 1971 Dodge Dart
Class Ken Schow Sandy, UT 1970 Chevrolet Camaro
3rd Dave & Sherry Squires Riverdale, UT 1971 Chevelle Malibu
2nd Troy Davis Salt Lake City, UT 1972 Chevrolet Camaro SS
1st Brook Niemi South Jordan, UT 1970 Dodge Challenger

Conservative Hardtop – 1973-1979

Class Rob Thomas Kaysville, UT 1979 Chevrolet Camaro
Class Rob Thomas Kaysville, UT 1979 Pontiac Trans AM
3rd John Somerville Lehi, UT 1978 Ford Mustang Cobra II
2nd Brandon Douglas Providence, UT 1978 Pontiac Firebird
1st Kirk Umphry Sandy, UT 1973 Plymouth Barracuda

Conservative Hardtop – 1980-1989

2nd Craig & Codi Call Lehi, UT 1987 Ford Mustang
1st Carson Haacke Syracuse, UT 1986 Ford Mustang Saleen #50

Conservative Hardtop – 1990-1999

Class Rob Thomas Kaysville, UT 1979 Pontiac Trans AM Macho Ta
Class Rob Thomas Kaysville, UT 1997 Pontiac Trans AM
3rd William Schulz Murray, UT 1999 Ford Mustang
2nd Aaron Stiles Roy, UT 1993 Ford Mustang Cobra
1st Josh Mission Salt Lake City, UT 1996 Ford Mustang Coupe

Conservative Hardtop 2000-2008

Class Ryan Walton Sandy, UT 2003 Ford Mustang
Class Jerren Kjar West Jordan, UT 2007 Chrysler 300
3rd Brian Mannasmith Layton, UT 2007 Ford Mustang
2nd Jon Campbell Sandy, UT 2008 Shelby GT500
1st David Heiner Riverton, UT 2006 Dodge Charger

Conservative Hardtop 2009-2011

Class Chad Baker West Valley City, UT 2010 Chevrolet Camaro
Class Chris Blackman Logan, UT 2010 Dodge Challenger RT
3rd David & Heidi Foust Clearfield, UT 2011 Chevrolet Camaro 2SS
2nd Rick Suchil South Jordan, UT 2010 Chevrolet Camaro
1st Lyle Robinson South Jordan, UT 2011 Chevrolet Camaro

Contemporary Hardtop – 2012-Current

3rd Trevor J. Moore West Jordan, UT 2012 Chevrolet Camaro
2nd Randy Thompson Pleasant View, UT 2013 Ford Mustang Coupe
1st Phillip Gechard Hill Air Force Base, UT 2012 Chevrolet Camaro T2 SS

Contemporary Convertible

1st Mitch Ingersol Draper, UT 2014 Ford Mustang

Mild Hardtop 1955-1967

Class Jeannie Taffs Fruit Heights, UT 1955 Chevrolet Bel-Air
Class Tom Tuckett Murray, UT 1963 Studabaker Avanti
Class Kirk Umphrey Sandy, UT 1955 Chevrolet Bel-Air
3rd Glenn Starky West Valley City, UT 1967 Chevrolet Nova SS
2nd Troy Riding Saratoga Springs, UT 1967 Chevrolet Camaro
1st Steve Cox Bluffdale, UT 1967 Chevrolet RS/SS Camaro

Mild Hardtop 1969-1970

Class John & Stacy Thornton St. George, UT 1970 Chevrolet Nova
3rd Ken Demarco American Fork, UT 1970 Chevrolet Camaro
2nd Rick Thurman Highland, UT 1969 Pontiac Trans AM
1st Van Bohne South Jordan, UT 1970 Dodge Challenger

Semi Hardtop

3rd Colby Umphrey Sandy, UT 1970 Chevrolet Camaro
2nd Lane Meyers Salt Lake City, UT 1955 Chevrolet 210 Post
1st Terry Rindlesbaker Bancroft, ID 1955 Chevrolet Bel-Air 2-Door

Full Hardtop

Class Jim Jones Odgen, UT 1957 Chevrolet 2-Door Hard Top
Class Jesse Dominguez Clovis, NM 1969 Chevrolet Camaro
Class Ronald Smith Draper, UT 1950 Chevrolet Bel-Air
3rd Alex Short Bluffdale, UT 1958 Ford Thunderbird
2nd Gary Holyoak Cedar City, UT 1955 Chevrolet Bel-Air
1st Ron Mies Lead, SD 1965 Pontiac GTO

Radical Hardtop

2nd Bob Samuelson West Valley City, UT 1949 Ford Club Coupe
1st Jerry Logan Hillsboro, OR 1950 Chevrolet Coupe

Handbuilt Custom

1st Joe Anderson Salt Lake City, UT 1997 Chevrolet Camaro

Mild Lowrider Custom 60-69

1st Matt Smith West Valley City, UT 1961 Chevrolet Impala Convertible

Nostalgia Custom

1st Jack Harris Morgan, UT 1949 Mercury 2-Door

Conservative Sports – Pre 1963

Class Barry Engstrum Woodscross, UT 1951 MG TD/B
3rd Brett Bagley Murray, UT 1960 Chevrolet Corvette
2nd Dale & Nancy Smith West Jordan, UT 1962 Chevrolet Corvette
1st Les Greenhalgh Odgen, UT 1959 Chevrolet Corvette Convertible

Conservative Sports – 63-67

1st Barbara Moffit Taylorsville, UT 1967 Chevrolet Corvette Stingray

Conservative Sports – 68-82

Class Jeff Huntamer Sandy, UT 1970 MG BGT
3rd Denis Dye South Weber, UT 1971 Chevrolet Corvette Stingray
2nd John Paul Soltis Salt Lake City, UT 1979 Chevrolet Corvette
1st Rick Gunn South Jordan, UT 1973 De Tamaso Pantera

Conservative Sports – 97-11

Class Rob Thomas Kaysville, UT 2001 Dodge Viper
Class Brent Plant South Jordan, UT 1999 Chevrolet Corvette Convertible
3rd Don Jarvis Tooele, UT 2006 Chevrolet Corvette
2nd Bill Cannon West Valley City, UT 2001 Plymouth Prowler
1st Herm Ruseler Washington, UT 1997 Chevrolet Corvette

Mild Sports

3rd Suzanne Kroon West Jordan, UT 1958 Chevrolet Corvette
2nd Dennis Holt Tooele, UT 2001 Chrysler Prowler
1st Rex Marshall West Bountiful, UT 1973 Ford Pantera

Semi Sports

1st James Bryan Layton, UT 1971 Mgb Roadster

Full Sports

2nd Mike Crawford Wendover, UT 1966 Chevrolet Corvette
1st Rob Thomas Kaysville, UT 1974 Chevrolet Corvette

Handbuilt Sports

2nd Manuel & Luz Dominguez West Valley City, UT 1937 Jaguar SS 100 Duke
1st Jerry Shepherd Odgen, UT 1936 Auburn Tail Speedster

Exotic Sports

3rd Dave & Sheryl Wilson Murray, UT 2009 Ferrari Scuderia
2nd Brett Ormsby Highland, UT 2014 Audi R8 Spyder
1st Rob Thomas Kaysville, UT 1989 Lamborghini Convatech 29th Anniversary

Tuner

1st Kelly Hadlock Sandy, UT 2005 Dodge SRT4

Compact Custom

Class David Ross South Jordan, UT 1956 Volkswagen Bug
Class Bob Swenson Provo, UT 1966 Volkswagen Square Back
Class Andrew & Mike Nelson Salt Lake City, UT 1974 Opal Manta Rally
3rd Scott Wyatt Saratoga Springs, UT 1963 Volkswagon Beetle Sedan
2nd Bobby Gonzales West Valley City, UT 1966 Volkswagen Beetle
1st Charles Shaw Kearns, UT 1968 Volkswaon Bug

Euro Style Custom

1st Brad Bonham Murray, UT 2013 BMW Flo M5

Conservative Pickup – 48-52 Except GM 47-54

1st Myron Long Draper, UT 1972 Chevrolet El Camino

Conservative Pickup – 53-56 Except GM 55-56

3rd Brent Gines Herriman, UT 1955 Ford F100
2nd Cody Allen Willard, UT 1955 Ford F100
1st Mark Miller Salt Lake City, UT 1955 Ford F100

Conservative Pickup – 57-72

1st Tony Spires Grantsville, UT 1972 GMC Truck

Mild Pickup

Class Jessie Labato West Valley City, UT 1966 Ford F100
Class Steve Nickel South Jordan, UT 1956 Ford F100
3rd Roger & Dayna Richards Taylorsville, UT 1956 Ford F100
2nd Monte Wheeler West Jordan, UT 1953 GMC Pickup
1st Steve Anderson West Valley City, UT 1972 Chevrolet Pickup

Semi Pickup

2nd Britt Nickel Riverton, UT 1968 Chevrolet G10
1st Steve Novelli Heber City, UT 1957 Chevrolet 3100

Full Pickup

Class Brent Dockery Layton, UT 1954 Ford F100 Pickup
Class Dustin Gray Lehi, UT 1958 Chevrolet Pickup
Class Gary Galbrith Cedar Hills, UT 1959 Chevrolet Pickup
Class Randy Jensen Salt Lake City, UT 1955 Ford F100
3rd Kim & Shauna Tomlinson Lindon, UT 1949 Chevrolet Truck
2nd Chris Anderton Roosevelt, UT 1953 Chevrolet
1st John Stevens Murray, UT 1953 Ford Truck

Radical Pickup

2nd Larin Lind Logan, UT 1950 Chevrolet Pickup
1st Greg Johnson Midvale, UT 1957 Chevrolet Pickup

Custom Pickup

2nd Kenneth Brent Morris Salt Lake City, UT 1967 Chevrolet El Camino
1st Clint Hancock Bluffdale, UT 1959 Chevrolet El Camino

Custom Pickup – Semi

1st Hayley Jensen Bountiful, UT 1979 Chevrolet El Camino

4X4 Utility Wagon

1st Melissa Wheeler West Jordan, UT 1979 Ford Bronco

Mini 4X4 Utility Wagon

Class Bobby Tafoya Clearfield, UT 1953 Jeep CJ3B
3rd Chris Anderton Rosevelt, UT 1969 Ford Bronco
2nd Lane Myers Salt Lake City, UT Ford Bronco
1st Lonny Chavez Sandy, UT 1988 Suzuki Samari

4X4 Pickup – Pre 1988

Class Broc Roeber Sandy, UT 1973 Ford F250 Pickup High Boy
3rd Troy Riding Saratoga Springs, UT 1972 Chevrolet Pickup
2nd Jeff Richards Mona, UT 1968 Dodge Pickup Power Wagon
1st Allen Lindsay Mountain Home, UT 1971 Chevrolet K20

4X4 Pickup – 88-Current

1st Jeff Sidwell Bountiful, UT 1998 Dodge Ram 350

Mini Pickup – Pre 1988

1st Doug Black Draper, UT 1982 Volkswagon Rabbit Truck

Truck – 35-Current

2nd Gary Shields West Valley, UT 1946 Chevrolet Coe
1st Russ Bateman Sandy, UT 1951 Ford Coe

Nostalgia Pickup

1st Rudy Martinez Salt Lake City, UT 1957 Chevrolet Pickup

Sedan Delivery – 49-Current

1st Michael Graham West Jordan, UT 1957 Chevrolet Sedan Delivery

Full Sedan Delivery

1st Jared Kehl Murray, UT 1950 Chevrolet Sedan Delivery

Conservative Van

1st Ceciel Read Highland, UT 1967 Volkswagen Bus

Street Machine Custom – 49-64

2nd Chuck Miller Lindon, UT 1957 Chevrolet Bel-Air
1st Dave Riley Salt Lake City, UT 1957 Chevrolet Bel-Air

Street Machine Custom – 65-79

2nd Ken Scharff Draper, UT 1978 Dodge Magnum
1st Dale & Nancy Smith West Jordan, UT 1969 Chevrolet Camaro

Pro Touring – 55-Current

2nd Derik Ekins Stansbury Park, UT 1971 Dodge Challenger
1st Gil Losi Murrjeta, CA 1961 Chevrolet Impala

Competition Dune Buggy

2nd Ron Cobbley Layton, UT 2012 Polaris Razor
1st Ron Cobbley Layton, UT 2011 Polaris Razor

4X4 Comp

1st Jamie Norman Saratoga Springs, UT 1977 Chevrolet Silverado

Sand Buggy

1st Stan Ware West Jordan, UT 2013 Off Road Rock Crawler

Production Road Racer

3rd Jon Campbell Sandy, UT 1967 Shelby Cobra
2nd Kallen Kerr Odgen, UT 1965 Ford Shelby
1st Mary Kerr Odgen, UT 1967 Ford Cobra

Domestic Bracket Racer

1st Todd Low Payson, UT 1969 Chevrolet El Camino

Funny Car

1st Scott Stanger West Point, UT 1973 Plymouth Cuda

Dragster

1st Jack Harris Morgan, UT Dragster

Unlimited

Class Butch Graham Salt Lake City, UT 1959 Land Speed Car Steam Liner
3rd Utah Salt Flats Racing Association Salt Lake City, UT 1929 Ford Roadster
2nd Ali & J.A. Youngblood Farmington, UT 1932 Ford Roadster
1st Dennis Sullivan Layton, UT 1927 Ford Roadster

Track Comp Car

1st Eric Barlow Lehi, UT 2010 Spike Midget Spring Car

Track Comp Stock Car

1st Javan Payne West Valley, UT 2004 Jet Dirt Modified

Nostalgia

1st Stags Car Club Roy, UT 1940 Ford Coupe

Gasser

Class Jeff Sidwell Bountiful, UT 1965 Pontiac Lemans
Class Lt Weese Layton, UT 1955 Chevrolet Bel-Air
3rd Scott Stratford West Jordan, UT 1955 Chevrolet 210
2nd Larry Kesler West Jordan, UT 1941 Willys Coupe
1st Rex Marshall West Bountiful, UT 1956 Chevrolet Bel-Air

Street Coupe – Pre-1935

Class Grant Ohlson Riverton, UT 1930 Ford Model A
Class Dale & Nancy Smith West Jordan, UT 1933 Willys 77
Class Garry Johnson Murray, UT 1934 Ford Coupe
Class David Rowe North Ogden, UT 1930 Chevrolet Coupe
3rd Del Friedli Providence, UT 1926 Dodge Coupe
2nd Ronald Smith Draper, UT 1934 Ford 5-Window Coupe
1st Timbre & Heidi Wolfe Garden City, ID 1933 Plymouth Coupe

Altered Street Coupe – Pre-1935

Class Ed Bridge Murray, UT 1932 Ford Coupe
Class Colby Umphry Sandy, UT 1932 Ford High Boy
Class Dennis Cleverly West Haven, UT 1932 Ford 3-Window Coupe
Class Bill Williams West Valley City, UT 1932 Ford 3-Window
Class Bruce Hart Layton, UT 1932 Ford Coupe
Class Doug Major Taylorsville, UT 1931 Ford Coupe
Class Mickey Ellis West Point, UT 1932 Ford 3-Window Coupe
3rd Jerry Logan (Unavailable) 1932 Ford
2nd Bob Romney West Jordan, UT 1933 Ford Coupe
1st Scott Burton Draper, UT 1934 Ford

Street Sedan – Pre-1935

Leroy Ryan West Valley City, UT 1933 Buick 68 Victorian

Altered Street Sedan – Pre-1935

1st Kenny Seresun Sedona, AZ 1934 Ford Sedan

Street Roadster – Pre-1935

1st Kirk Umphrey Sandy, UT 1933 Ford Cabriolet

Altered Street Roadster – Pre-1935

Class Chris Purdum West Valley City, UT 1933 Ruesler Bob Tail Speedster
3rd Cliff Burton Murray, UT 1933 Ford Roadster
2nd Ray & Diane Hunsaker Bluffdale, UT 1932 Ford High Boy
1st Clint Sivere Grantsville, UT 1932 Ford Roadster

Altered T-Roadster

1st Jerry (Jr) Riddle Salt Lake City, UT 1923 Ford T Bucket

Altered T-Coupe

1st Ron & Ruby Toole Syracuse, UT 1927 Ford Coupe

Altered T-Roadster Pickup

3rd David Perry Sandy, UT 1923 Ford T Roadster Pickup
2nd Clyde Allred Riverton, UT 1927 Ford Roadster Truck
1st Randy Gates Midvale, UT 1923 Ford T Bucket

Custom Rod Sedan – 35-48

2nd Dave Johnson Draper, UT 1937 Pontiac Cheifton
1st Ferril Davis Taylorsville, UT 1936 Ford Sedan

Semi Custom Rod Sedan 35-48

1st Ruth & Harold Wiley South Jordan, UT 1939 Buick 4-Door

Custom Rod Coupe – 35-48

Class Roy Stitt North Ogden, UT 1941 Ford Coupe
3rd John Rutledge Jr Providence, UT 1940 Plymouth Coupe
2nd Craig & Sandy Mamales South Jordan, UT 1939 Ford Coupe
1st Dick Webb Salt Lake City, UT 1937 Ford 5Window Coupe

Semi Custom Rod Coupe – 35-48

3rd Steve Brierley Layton, UT 1939 Ford Coupe
2nd Bruce And Joleen Bennette Hooper, UT 1940 Ford Coupe
1st Greg & Cindy Yashko Hyrum, UT 1936 Chevrolet Standard Coupe

Radical Custom Rod Coupe – 35-48

1st Randy Wall Wellsville, UT 1937 Ford Coupe

Custom Rod Convertible 35-48

1st Jack Ketlinski Merridian, ID 1947 Cadillac

Radical Custom Rod Convertible – 35-48

1st Ferril Davis Taylorsville, UT 1937 Ford Convertible

Custom Rod Pickup – 35-47 Except GM 35-46 Gm

2nd Giullermo Rizo Kearns, UT 1946 Chevrolet Pickup
1st Scott Wall Salt Lake City, UT 1946 Chevrolet Pickup

Radical Custom Rod Pickup – 35-47 Except GM 35-46 Gm

1st Kirt Johnson South Jordan, UT 1936 Ford Pickup

Street Machine Custom Rod – 35-48

2nd Bill G. Williams West Valley City, UT 1941 Willy’s
1st Tom Tuckett Murray, UT 1935 Ford 2-Door Sedan

Nostalgia Rod Sedan

1st Robby Layton Ephraim, UT 1931 Chevrolet 4-Door

Nostalgia Rod Roadster

1st Dustin Everette Sandy, UT 1926 Ford Roadster

Nostalgia Roadster Pickup

2nd Kyle & Allie Hanson Clinton, UT 1929 Ford Roadster Pickup
1st Mark Brough Riverton, UT 1927 Ford Roaster Pickup Hot Rod

Nostalgia Rod Pickup

2nd Van Robins Mountain Green, UT 1934 Ford Pickup
1st Darren Creek Bountiful, UT 1931 Ford Model A Pickup

Traditional Rod Coupe

1st Tim Elmer Layton, UT 1934 Ford 40

Traditional Rod Pickup

Class Jack Clark Syracuse, UT 1941 Dodge Pickup
3rd Wade Hugoe Woodscross, UT 1935 Chevrolet Rat Rad Truck
2nd Bill G. Williams West Valley City, UT 1937 Ford Pickup
1st J. Richins Sandy, UT 1930 Ford Model A

Bobber

2nd Brad Symes Sandy, UT 1972 Yamaha 650
1st Matthew Hammond Sandy, UT 2013 Coonyz Customz Bobber

Restored Bike

Class Timbre Wolfe Boise, ID 1968 Hodaka Ace 100
Class Timbre Wolfe Boise, ID 1961 Honda C-100
3rd Randy Jensen Salt Lake City, UT 1972 Triumph Bonneville
2nd Ferril Davis Taylorsville, UT 1971 Yamaha Enduro
1st David Madsen Midvale, UT 1979 Honda Motorcycle

Antique Custom

1st Matthew Smith Draper, UT 1978 Harley Davidson Superglide Shovelhead

Chopper

1st Arrow Express Trucking – Mark Salt Lake City, UT 2001 Custom Motorcycle Chopper

Sport Touring

Class Cody Bateman Riverton, UT 2012 Harley Davidson Street Glide
Class Kevin Prowell Saratoga Springs, UT 2013 Harley Davidson Street Glide
3rd Richard Cvellarz West Jordan, UT 1997 Harley Davidson Soft Tail
2nd Bill Sasser West Valley City, UT 2008 Harley Davidson Street Glide
1st Brent Dockery Layton, UT 2009 Harley Davidson Street Glide

Road Bike

Class Jeffrey Zorno Bountiful, UT 2003 Indian Chief
Class Devin Westover Magna, UT 2006 Harley Davidson Road King
3rd Dan Worth Sandy, UT 2007 Harley Davidson Road King
2nd John Hancock Magna, UT 1998 Harley Davidson Road King
1st Peter N Curtis Sandy, UT 2001 Harley Davidson Flat Head

Comp Bike

2nd Jj Peterson Eagle Mountain, UT 1979 Yamaha 650
1st Julie Schow Sandy, UT 1974 Yamaha SC500

Sport Bike

1st Bill Breedlove Salt Lake City, UT 1981 Honda CB 400T

3-Wheeled Bike

1st Dan Worth Sjk Sandy, UT 2008 Custom Custom Body

North American Manufactured – Mild

1st Bob Sedgwick Kearns, UT 1998 Harley Davidson Sportster

North American Manufactured – Full

2nd Salt City Baggers Salt Lake City, UT 2011 Harley Davidson
1st Kim Muchmore Roy, UT 2002 Harley Davidson

North American Custom

1st Jerry Adams Sandy, UT 2010 Custom

Restored – 28-34

1st Van Robins Mountain Green, UT 1932 Ford 4-Door

Restored – 49-57

3rd J & Kay Jennings Salt Lake City, UT 1957 MG Sedan
2nd Chris Purdum West Valley City, UT 1954 Packard 4-Door
1st Kevin Bradburn (Unavailable) 1955 Volkswagon Bus

Restored – 58-67

Class Delyle Billings Salt Lake City, UT 1963 Studebaker 2-Door Grand Hawk
Class Brent Davis Salt Lake City, UT 1962 Mercury Monterey Custom
Class Brent Sanders Layton, UT 1964 Ford Mustang
Class Tony Brown Lehi, UT 1960 Volkswagen Bus
3rd Pete Wangsguard Sandy, UT 1964 Volkswagon 21 Window Bus
2nd Steve Green (Unavailable) 1959 Chevrolet Impala
1st Paul Phillips (Unavailable) 1967 Plymouth Belvedere GTX

Restored – 68-69

Class Jim Littlepage Tooele, UT 1969 Plymouth Gtx
Class Guy Youngdell Layton, UT 1969 Chevrolet Camaro Z/28
Class Richard Bodrero Nibley, UT 1969 Ford Mustang GT500 Shelby
Class Steve Pruit Murray, UT 1968 Ford Shelby
3rd Richard Tabish South Jordan, UT 1969 Pontiac GTO Judge
2nd James Denny Junior South Jordan, UT 1968 Chevrolet Camaro
1st Jim Gerszewski (Unavailable) 1968 Ford Shelby Mustang

Restored – 70-72

Class John Friden Odgen, UT 1971 Ford Mustang
Class Rob Thomas Kaysville, UT 1970 Pontiac Trans AM
3rd Dave Mitton Lindon, UT 1970 Plymouth Superbird
2nd Terry Dammer Honeyville, UT 1972 Oldsmobile Hurst Olds
1st Timbre & Heidi Wolfe Garden City, ID 1970 Ford Mustang Boss 429

Restored – 73-78

1st Tina & Barte Hess West Jordan, UT 1977 Pontiac Can Am

Restored – 93-00

1st Rob Thomas Kaysville, UT 1997 Pontiac Trans AM

Restored – 01-11

3rd Quinn Garner Odgen, UT 2006 Ford Mustang Saleen
2nd Aaron Stiles Roy, UT 2000 Ford Mustang Cobra
1st Scott Van Otten Salt Lake City, UT 2008 Ford Mustang

Restored Convertible

3rd Tom Fowler Heber, UT 1968 Ford Shelby 350 Convertible
2nd Floyd Huxford (Unavailable) 1968 Ford Shelby Mustang
1st Bill Larsen (Unavailable) 1967 Ford Mustang

Restored Pickup

3rd Eric Nelson Sandy, UT 1949 Chevrolet 5-Window
2nd Brandon Denicke West Jordan, UT 1949 Chevrolet 3100 Truck
1st Bryce Wadsworth West Valley City, UT 1950 Ford Pickup

Altered Restored

3rd Barr Carlisle Salt Lake City, UT 1967 Chevrolet Camaro
2nd Ron Davis Sandy, UT 1966 Dodge Charger
1st Rick Ruseler Salt Lake City, UT 1969 Chevrolet Chevelle Malibu

Foreign Sports

Class Gene & Lisa Woody Lyman, SK 1948 Triumph 2000 Roadster
3rd Andrew & Mike Nelson Salt Lake City, UT 1982 Delorian OMC 12
2nd Adrian Dolemba West Valley City, UT 1981 Datsun 280ZX
1st Mike Cady Roy, UT 1954 Jaguar XK120 Coupe

Domestic Sports 1954-1988

Class Dan Caraballo Sandy, UT 1971 Chevrolet Corvette
3rd Alex Martinez Stansbury Park, UT 1977 Chevrolet Corvette
2nd Doyle Zollinger Millville, UT 1954 Chevrolet Corvette
1st Diana Cooley Murray, UT 1988 Chevrolet Corvette

Domestic Sports 1989-2005

Class Jeff Sidwell Bountiful, UT 1996 Dodge Viper
Class Jeff Sidwell Bountiful, UT 1994 Dodge Viper
3rd Jeffrey Zorno Bountiful, UT 1990 Chevrolet Corvette
2nd Bob Larson Cottonwood Heights, UT 2005 Chevrolet Corvette
1st Myron Long Draper, UT 1995 Chevrolet Corvette ZR1

Altered Sports

1st Brent Plant South Jordan, UT 1963 Chevrolet Corvette Split Window

Vintage Race Car

1st Dan Bradshaw Bountiful, UT 1956 Ford Nascar Fairlane

Scroll to Top