Sacramento, CA

This season sponsored by Summit Racing Equipment

News

 

64th Annual O’Reilly Auto Parts Sacramento AutoRama

Cal Expo

February 14-16, 2014

*Red text denotes categories winners qualify for points

NMCA – Outstanding Muscle Car Of The Show

Jeff Richied 1969 Chevrolet Camaro

Nic’s Pick For The Best Use And Display Of Flames.

Dan Ferronato 1941 Willey Coupe

West Coast Kustoms Outstanding Nostalgia Award

Gordon White 1929 Ford Pickup

Manuel Arteche Memorial Award

James Hetfield 1948 Jaguar Coachbuilt

Lee’S Vintage Car Shop Restoration Award

Scott Hawley 1932 Ford 4-Door Sedan

Butch Gardner Memorial Award

Ronald Schnabel 1935 Ford 2-Door

Builder Of The Year Award – Celebrity Customs

John D’Agostino

Joe Bailon Award

Rico Novachick 1950 Chevrolet Coupe

Dick Bertolucci Automotive Excellence Award

John Thompson 1936 Ford Roadster

Sam Barris Memorial Award

James Hetfield 1948 Jaguar Coachbuilt

H.A. Bagdasarian – World’s Most Beautiful Custom

Chales Spencer 1940 Ford Coupe

The King Of Kustoms

James Moore 1949 Ford Sedan

Outstanding Street Machine

Tambi Lindsey 1969 Chevrolet Camaro

Outstanding Restored

Mike Marsh 1958 Pontiac Bonneville

Outstanding Truck

Larry Carew 1964 Ford F-100

Outstanding Full/Radical/Handbuilt Truck

Bobby Fox 1978 Chevrolet Pickup

Outstanding Full/Radical/Handbuilt Custom

Scott Pruett 1950 Buick Woodie

Outstanding Sports/Sport Compact

Richard Sinnott 1957 Ford Thunderbird

Outstanding Competition

Curtis Dowling 1964 Ford Fairlane

Outstanding Street Rod

Anthony Gelardi 1932 Ford 5-Window

Outstanding Custom Rod

Tom Smith 1936 Ford 3-Window

Outstanding Custom

Tim Kerrigan 1955 Chevrolet Post

Best Restored

Gary Day 1956 Plymouth Fury

Best Truck

Dennis Shanahan 1955 Chevrolet Pickup

Best Rod

Charlie Matus 1927 Ford Roadster

Best Custom

Glen Jahnke 1955 Chevrolet Nomad

Custom D’Elegance Participation Plaque

Tom Hammond 1949 Mercury Coupe

Custom D’Elegance Participation Plaque

Greg Hughes 1949 Plymouth Deluxe

Custom D’Elegance Participation Plaque

Lance Owens 1947 Cadillac Convertible

Custom D’Elegance Participation Plaque

Pat Lopez 1953 Cadallac Coupe

Custom D’Elegance Participation Plaque

Chales Spencer 1940 Ford Coupe

Custom D’Elegance Participation Plaque

Oscar Champlin 1960 Ford Thunderbird

Custom D’Elegance Participation Plaque

Dennis Varni 1951 Studebaker Woodie

Custom D’Elegance Participation Plaque

James Hetfield 1948 Jaguar Coachbuilt

Custom D’Elegance Participation Plaque

Alan Clark 1959 Chevrolet Elcamino

Custom D’Elegance Participation Plaque

Dale Kintzley 1962 Pontiac Tempest

Custom D’Elegance Participation Plaque

Jerry Logan 1950 Chevrolet Hardtop

Custom D’Elegance Participation Plaque

Bob Nelson 1950 Chevrolet Belair

Custom D’Elegance Participation Plaque

Brandon Penserini 1955 Cadiallac Coupe Deville

Custom D’Elegance Participation Plaque

Joe Phipps 1940 Mercury Convertible

Custom D’Elegance Outstanding Display

Greg Hughes 1949 Plymouth Deluxe

Custom D’Elegance Outstanding Engineering

Dennis Varni 1951 Studebaker Woodie

Custom D’Elegance Outstanding Paint

Chales Spencer 1940 Ford Coupe

Custom D’Elegance Outstanding Engine

Chales Spencer 1940 Ford Coupe

Custom D’Elegance Outstanding Interior

Dennis Varni 1951 Studebaker Woodie

Custom D’Elegance Outstanding Detail

Jerry Logan 1950 Chevrolet Hardtop

Custom D’Elegance Outstanding Undercarriage

Jerry Logan 1950 Chevrolet Hardtop

Custom D’Elegance

James Hetfield 1948 Jaguar Coachbuilt

Outstanding Individual Display

Glen Jahnke 1955 Chevrolet Nomad

Outstanding Individual Display

Dan Ferronato 1941 Willey Coupe

Outstanding Individual Display

Bob Gibson 1941 Packard 110

Outstanding Individual Display

Anthony Gelardi 1932 Ford 5-Window

Outstanding Individual Display

Richard Chiarenza 1934 Chevrolet Phaeton

Outstanding Individual Display

Richard Sides 1950 Chevrolet Converatble

Outstanding Individual Display

Kirk Chapman 1932 Ford Coupe

Outstanding Individual Display

Charlie Matus 1927 Ford Roadster

Outstanding Detail

Tim Kerrigan 1955 Chevrolet Post

Outstanding Engineered

Bud Stark Custom Streamliner

Outstanding Undercarriage

Tom Smith 1936 Ford 3-Window

Outstanding Paint

Tim Kerrigan 1955 Chevrolet Post

Outstanding Paint

Tom Smith 1936 Ford 3-Window

Outstanding Paint

Wayne Rogan 1933 Ford 3-Window

Outstanding Paint

Chuck Spratling 1932 Ford 3-Window

Outstanding Paint

Richard Gale 1956 Chevrolet 210

Outstanding Use Of Color Design

Anthony Gelardi 1932 Ford 5-Window

Outstanding Bike Paint

Lee Smith 2003 Honda Vtx 1800

Outstanding Engine – Bike

Lee Smith 2003 Honda Vtx 1800

Outstanding Engine – Custom

Tim Kerrigan 1955 Chevrolet Post

Outstanding Engine – Restored

Anthony Grado 1959 Chevrolet Impala

Outstanding Engine – Truck

Rod Masters 1957 Chevrolet 3100 Truck

Outstanding Engine Street Machine Comp

Marnette Dicero 1974 Chevrolet Vega

Outstanding Engine-Rod

Richard Chiarenza 1934 Chevrolet Phaeton

Outstanding Interior – Restored

Mike Marsh 1958 Pontiac Bonneville

Outstanding Interior – Truck

Bobby Fox 1978 Chevrolet Pickup

Outstanding Interior – Street Machine Comp

Curtis Dowling 1964 Ford Fairlane

Outstanding Interior – Rod

Scott Hawley 1932 Ford 4-Door Sedan

Outstanding Interior – Custom

Scott Pruett 1950 Buick Woodie

Outstanding Bike

Lee Smith 2003 Honda Vtx 1800

Best Bike

Curtis Cox 2007 Custom Chopper

Awardtitle

Outstanding Club Display

Crusin Dim Wits

Outstanding Club Display

Townsmen

Outstanding Club Display

Challengers

Outstanding Club Display

Burgie Men

Best Club Display

Capitol City Mopars

Outstanding Club Display

Granite City Cruisers

Outstanding Club Award

Crusin Dim Wits
Townsmen
Challengers
Burgie Men
Granite City Cruisers

Best Club Award

Capitol City Mopars

Special Interest – Non-Motorized

1st Mike Garibay 1950 Murray Silver Streak

Mini Vehicle

2nd Bill Hill 1932 Ford Min/Car
1st Barry Rose 1929 Ford Mini Fire Truck

Mini Bike

Class Jason Scott
2nd Nick Pontliana
1st John Mullock

Scooters

1st Joe Criddle 1948 Schwinn Whizzer

Lowrider Bicycle

1st Michael Rengel 1974 Schwinn Stingray

Pedal Cars

Class Ann Buyers
Class Ann Buyers 1953 Chevrolet Corvette Pedal Car
2nd Barry Rose 1932 Ford Pedal Car
1st Hunter Heslop Peddle Car Indy Racer

Custom Wagon

1st Steve Reinaldo 2013 Radioflyer Wagon

Restored Bicycle

Class Paul Scholl 1965 Schwinn Varsity
Class Paul Fleshman 1950 Schwinn Panther
Class John King 1950 Schwinn Black Phantom
Class John King 1953 Western Flyer X53
2nd Jeff Sichler 1963 Schwinn Deluxe
1st Jeff Sichler 1985 Gt Bmx Pro Performer

Custom Bicycle

Class Sue David
Class Shawn Sliger
Class Sean Hallet 1960 Columbia Beach Cruiser
Class Paul Orta
Class Paul Fleshman 1956 Schwinn Hornet
Class Marjie Mcandrews 1951 Schwinn Panther
Class Anthony Orta
Class Adam Copsland
2nd Andrea Roth
1st Dan Pitts Jr

Quarter Midget

1st Ken March 1958 Wahlberg Quarter Midget

Jr. Dragster

Class Lilian Cacioppo 1996 Spitzer Junior Dragster
Class Deandre Fitzgerald
Class Crump
2nd Chuck Stanfield 2006 Half Scale Junior Dragster
1st Justis James

Custom Convertible

Class Todd Jackson 1968 Chevrolet Chevelle
Class Mark Warfel 1966 Ford Fairlane
2nd Mike Sparman 1967 Buick Gs Convertible
1st Richard Sides 1950 Chevrolet Converatble

Radical Custom Convertible

1st David Henry 1970 Plymouth Cuda

Custom Wagon

2nd Carol Stearns 2005 Dodge
1st Roger Van De Hey 1957 Chevrolet Wagon

Custom Wagon – Mild

1st Monte Osborn 1956 Dodge 2-Door

Custom Wagon – Full

1st Glen Jahnke 1955 Chevrolet Nomad

Radical Custom Woody Wagon

1st Scott Pruett 1950 Buick Woodie

Conservative Hardtop – 1955-1959

Class John Grottanelli 1957 Chevrolet 210
Class Jim Mcrice 1957 Oldmobile 2-Door
Class James Harlan 1956 Chevrolet Belair
2nd Mitch Spicher 1958 Edsel Pacer
1st Tim Kerrigan 1955 Chevrolet Post

Conservative Hardtop – 1960-1966

Class Steve Spatola 1964 Chevrolet Malibu
Class Rob Pane 1960 Ford Fairlane
Class Rick Rush 1964 Buick Riviera
Class Richard Sinnott 1965 Ford Mustang
Class Don Leong 1964 Chevrolet Chevelle
2nd Stewart Hess 1963 Studebaker Avanti
1st Chris Ayres 1966 Chevrolet Chevelle

Conservative Hardtop – 1967-1969

Class Tony De Silva 1967 Ford Mustang
Class Steve Namie 1969 Dodge Dart
Class Guy Harris 1968 Dodge Coronet
Class Dick Cowling 1967 Dodge R/T
Class Bob Merrell 1967 Chevrolet Chevelle
2nd Russel Arnold 1969 Chevrolet Chevelle SS
1st Joseph Augusto 1969 Chevrolet Camaro Z/28

Conservative Hardtop – 1970-1979

2nd Kenneth Wade 1979 Dodge Magnum
1st Tyler Penn 1972 Chevrolet Nova

Conservative Hardtop – 1990-1999

2nd Brett Keroher 1992 Chevrolet Camaro
1st Bob Jett 1999 Lincoln Continental

Mild Hardtop – 1953-1967

Class Todd Immoos 1966 Chevrolet Nova
Class Steven Rowe 1957 Chevrolet 210
Class John Paras 1967 Chevrolet Camaro
Class Bob Comstock 1956 Plymouth Savoy
2nd Clay Pearson 1956 Chevrolet Belair
1st Dennis Portman 1953 Chevrolet Belair

Mild Hardtop – 1968-1972

Class Mike Dilkey 1969 Chevrolet Camaro
Class Jeff Katarzy 1972 Chevrolet Chevelle
Class Darius Baker 1970 Plymouth GTX
Class Aj Curtis 1970 Plymouth
2nd Russ Alm 1970 Dodge
1st Dean Tognotti 1969 Chevrolet Camaro

Semi Hardtop

Class John D’Agostino 1970 Cadillac El Dorado
Class Greg Barker 1968 Mercury Cougar
Class Brian Fedora 1969 Chevrolet Camaro
Class Bret Erwin 1967 Chevrolet Camaro
Class Adam Bauer 1965 Cadillac Deville
2nd Jerry Guernsey 1957 Chevrolet 150 Utillity Sedan
1st Richard Gale 1956 Chevrolet 210

Full Hardtop

Class Jeff Richied 1969 Chevrolet Camaro
Class Brian Bozzo 1949 Ford Coupe
2nd Jay Skow 1952 Ford Victoria
1st Philip Ray 1955 Chevrolet 2-Door

Radical Hardtop

Class Rico Novachick 1950 Chevrolet Coupe
Class James Moore 1949 Ford Sedan
Class Erik Lind 1950 Chevrolet Deluxe
Class Brett Cowan 1949 Chevrolet Coupe
2nd Richard Zocchi 1956 Lincoln Mark II
1st Ron Austin 1951 Ford 4-Door

Conservative Sports – Pre 1963

1st Richard Sinnott 1957 Ford Thunderbird

Conservative Sports – 68-82

1st Ken Wolfe 1970 Chevrolet Corvette

Handbuilt Sports

1st Alicia Belzberg 1956 Oldmobile 88

Conservative Pickup – 53-56 Except GM 55-56

1st Joe Denson 1956 Chevrolet Pickup

Conservative Pickup – 57-72

2nd Tyler Thomas 1965 Chevrolet C-10
1st Roy Abriani 1972 Chevrolet Pickup

Conservative Pickup – 00-11

1st Dr Boggs 2003 Chevrolet SSR

Mild Pickup

1st Larry Carew 1964 Ford F-100

Semi Pickup

2nd Richard Hansen 1952 Chevrolet Pickup
1st Erik Jensen 1959 Chevrolet 3100 Apache

Full Pickup

Class Thomas Brennan 1970 Ford F250
Class Rod Masters 1957 Chevrolet 3100 Truck
Class Len Tait 1952 Chevrolet Pickup
2nd Bobby Fox 1978 Chevrolet Pickup
1st Dennis Shanahan 1955 Chevrolet Pickup

Radical Pickup

1st James Cobey 1955 Chevrolet Pickup

Custom Pickup

1st Priya De Silva 1970 Chevrolet Elcamino

Custom Pickup – Mild

1st Scott Cooper 1960 Chevrolet Elcamino

Custom Pickup – Semi

1st Joseph Cusumano 1974 Chevrolet Elcamino

4X4 Pickup – Pre 1988

1st Dan Bashaw 1969 Chevrolet 4X4

Mild Mini Pickup

1st Shane Crimmins 1989 Ford Ranger

Truck – 35-Current

1st Wade Bozarth 1953 Peterbuilt Pickup

Conservative Van

1st James Donnelly 1964 Ford Econoline

Street Machine Custom – 49-64

1st Jim Lowman 1957 Chevrolet 2-Door

Street Machine Custom – 65-79

1st Tambi Lindsey 1969 Chevrolet Camaro

Production Road Racer

Class Wayne Stover 1971 Datson
2nd Tom Meakin 1965 Cobra
1st Alan Haynes 1965 Cobra

Domestic Bracket Racer

2nd Don Jones 2002 Ford Mustang
1st Jett Simoneau 1990 Ford Mustang

Super Stock

1st Curtis Dowling 1964 Ford Fairlane

Super Gas

2nd Paul Balash Iii 1941 Willeys Coupe
1st Robert Bromley 1964 Chevrolet Nova

Altered Competition Roadster

1st Don Dicro 1923 Ford T-Roadster

Funny Car

1st Marnette Dicero 1974 Chevrolet Vega

Dragster

1st Dave Smith 2012 Yyhara Top Fuel

Unlimited

1st Bud Stark Custom Streamliner

Track Comp Car

1st Joshua Bates 2013 Maxim Sprint Car

Track Comp Modified Midget

1st Bob Carter 2003 P&P Midget

Street Coupe – Pre-1935

1st Kirk Chapman 1932 Ford Coupe

Altered Street Coupe – Pre-1935

Class Ross Matthews 1930 Ford 5-Window
Class Montie Hurd 1934 Ford 3 Window
Class Jerry Logan 1932 Ford 5-Window
Class Jacob Harris 1931 Ford Model A
Class Chuck Spratling 1932 Ford 3-Window
2nd Wayne Rogan 1933 Ford 3-Window
1st Anthony Gelardi 1932 Ford 5-Window

Street Sedan – Pre-1935

1st Ed Bordenave 1931 Ford Model A Sedan

Altered Street Sedan – Pre-1935

Class Tony De Kellis 1934 Ford Model A
Class Richard Sinnott 1926 Dodge 2-Door
2nd Geoffrey Haeger 1926 Buick 2 Door Sedan
1st Scott Hawley 1932 Ford 4-Door Sedan

Altered Street Roadster – Pre-1935

2nd John Callahan 1934 Ford Roadster
1st Jim Eckford 1933 Ford

Altered T-Roadster

Class Ron Crawford 1926 Ford Roadster
2nd Bob Underwood 1924 Ford T-Bucket
1st Charlie Matus 1927 Ford Roadster

T-Sedan

1st Bob Prinzo 1923 Ford Model T

Roadster Pickup – Pre-1935

1st Gary Christensen 1931 Ford Roadster Pickup

Altered Roadster Pickup – Pre-1935

1st Gordon White 1929 Ford Pickup

Rod Pickup – Pre-1935

1st Marvin Hassenplug 1934 Ford Pickup

Altered Touring – Pre-1935

1st Richard Chiarenza 1934 Chevrolet Phaeton

Custom Rod Sedan – 35-48

1st Lonny Dunlap 1947 Ford 2-Door Sedan

Radical Custom Rod Sedan – 35-48

2nd Javiar Dias 1948 Chevrolet Fleetline
1st Ronald Schnabel 1935 Ford 2-Door

Custom Rod Coupe – 35-48

1st Dave & Pat Rush 1946 Ford 2-Door Coupe

Full Custom Rod Coupe – 35-48

1st James Mitchell 1937 Chevrolet Coupe

Radical Custom Rod Coupe – 35-48

2nd Joel Schlotz 1936 Ford 3-Window
1st Tom Smith 1936 Ford 3-Window

Full Custom Rod Convertible 35-48

2nd Philip Black 1946 Desoto Covertable
1st Bob Gibson 1941 Packard 110

Radical Custom Rod Convertible – 35-48

2nd John Lackher 1936 Chevrolet
1st John Thompson 1936 Ford Roadster

Custom Rod Pickup – 35-47 Except GM 35-46 Gm

1st Ted Panofsky 1936 Dodge Pickup

Full Custom Rod Pickup

1st Steve Mcclain 1941 Ford Truck

Radical Custom Rod Pickup – 35-47 Except GM 35-46 Gm

1st John Nissen 1936 Dodge Roadster

Pro Street Custom Rod – 35-48

1st Dan Ferronato 1941 Willey Coupe

Boardtrack Racer

2nd Christian Sosa 1940 Indian Scout
1st Scott Hawley 1910 Harley Davidson Board Track

Restored Bike

2nd Tom Smith 1970 Bsa Victor
1st Jack Banville 1966 BMW R50

Antique Custom

Class Alan Sparks 1955 Harley Davidson 165 St
2nd Andrew Ursich 1980 Harley Davidson Sportster
1st Sean Murray 1970 Triumph Bonneville

Sport Touring

1st James Dean 2000 Harley Davidson Road King

Road Bike

Class Gino Piolla 2000 Victory Cross Country
2nd Raymon Clemens 2007 Harley Davidson Electra Glide
1st Rudy Alba 2003 Harley Davidson Ultra

Sport Bike

1st Joe Vaca 1978 Honda Cx500

North American Manufactured Custom

1st Wes Lund 2005 Independence

North American Manufactured – Mild

2nd Johnny Ford
1st Cisco Fernandez

North American Manufactured – Full

1st Jeff Katzarzy

North American Custom

1st Curtis Cox 2007 Custom Chopper

Asian Custom

2nd Ken Lazzarini 2000 Yamaha Chopper
1st Lee Smith 2003 Honda VTX 1800

Restored – 28-34

2nd Michael Freeworth 1931 Ford Model A
1st Richard Gray 1929 Hupmobile Roadster

Restored – 49-57

Class Reed Willson 1952 Chevrolet Woodie Wagon
2nd Henry Martinez 1955 Ford Crown Victoria
1st Gary Day 1956 Plymouth Fury

Restored – 58-67

2nd Cyn Donnelly 1966 Ford Thunderbird
1st Anthony Grado 1959 Chevrolet Impala

Restored – 68-72

Class Arron Lindgren 1969 Chevrolet Camaro Z28
2nd Jerry Harris 1970 Dodge Coronet
1st Joe Denson 1971 Chevrolet Caprice

Restored – 73-78

1st Ron Smith 1973 Camaro

Restored – 79-84

1st James Connor Jr 1979 Cadillac Opera Coupe

Restored Convertible

2nd William Olsem 1962 Ford Thunderbird
1st Mike Marsh 1958 Pontiac Bonneville

Restored Pickup

Class Stacy Lugo
2nd Omar Lugo
1st Reed Willson 1965 Chevrolet Elcamino

Altered Restored

1st Patty & Joh Bathurst 1931 Ford Model A Truck

Domestic Sports

2nd Bobby Goleman 1963 Chevrolet Corvette
1st Alex Aivaliklis 1967 Chevrolet Corvette

Scroll to Top